Moda na kolektory słoneczne i ich działanie

Coraz częściej mówi się o praktycznym zastosowaniu alternatywnych metod pozyskiwania energii potrzebnej w domach, na przykład do ogrzewania powietrza lub wody. Nowoczesne rozwiązania technologiczne w dużej mierze ułatwiają wprowadzanie takich urządzeń w życie codzienne.

Kolektory słoneczne stanowią najpopularniejszy z dostępnych sposobów alternatywnego pozyskiwania energii cieplnej, a jednocześnie są stosunkowo niedrogie. Wiele nowopowstających domów jednorodzinnych już na etapie projektu ma przewidziane zainstalowanie kolektorów.

Sporo określa walorach

Za ich sprawą możliwe jest chociażby podgrzewanie wody użytkowej lub basenowej, jak również wprowadzania ciepła technologicznego, a nawet chłodzenia budynków. Nietrudno więc jest domyślić się,że kolektor pomaga poczynić w dłuższym okresie czasu niemałe oszczędności. Sporo mówi się także o jego walorach ekologicznych.

Dzięki nim można także wspomagać działanie ogrzewania centralnego, choć w sezonie zimowym raczej jest to nikła pomoc, choć i ona pozwala zmniejszyć wydatki. Sekretem działania kolektorów słonecznych jest wymiennik ciepła.

Wymiennik ciepła pełni

Za jego sprawą woda czy powietrze w naszym domu ociepla się. Wymiennik ciepła pełni dość proste, ale ważne zadanie, ponieważ pozyskuje on ciepło z promieni słonecznych i przekazuje je wodzie lub innemu nośnikowi.

Warto wiedzieć, że w naszej strefie klimatycznej zdecydowanie najlepiej sprawdzają się kolektory słoneczne próżniowe. W ich przypadku wpływ temperatury na sprawność czynnika roboczego jest niewielki, a więc jego wydajność pozostaje na stałym poziomie, nawet w przypadku gwałtownych zmian w różnicach temperatur.

Wymienione grupują urządzenia gazowe

Poza tym istnieje jeszcze kilka innych rodzajów kolektorów, w tym chociażby kolektory próżniowo-rurowe, skupiające, specjalne, płaskie. Te ostatnie dzielą się na urządzenia gazowe, cieczowe i dwufazowe.